Львівська єпархія Української Православної Церкви висловлює глибоке занепокоєння незаконними діями депутатів Львівської обласної ради щодо повторного рішення про заборону діяльності Православної Церкви "Московського Патріархату" на території області від 29 листопада 2022 року. Депутати Львівської облради також знову звернулися до Верховної Ради України з проханням внести зміни до Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", щоб заборонити діяльність Української Православної Церкви "Московського Патріархату". Крім цього, депутати радили правоохоронцям та Силам територіальної оборони Збройних Сил України, органам місцевого самоврядування провести загальні збори релігійних громад, щоб посприяти зміні їхньої підлеглості, а також щодо забезпечення збереження майна, культурних цінностей релігійних організацій, які вирішили перейти до інших конфесій.
30 червня 2022 року депутатами Львівської міської ради вже було прийнято таке ж протиправне Рішення «Заборонити на території Львівської міської територіальної громади діяльність Української православної Церкви "Московського Патріархату"». Після того, як бажаної реакції від органів центральної влади не відбулося, депутати знову вдалися до порушення законодавства.
Нагадуємо, що 27 травня 2022 року у м. Києві відбувся Собор Української Православної Церкви, на якому було проголошено повну самостійність і незалежність УПЦ від "Московського Патріархату" і прийнятий курс на здобуття автокефалії. Проте, агресивно налаштовані до УПЦ громадяни, представники влади та ЗМІ продовжують ідентифікувати нашу Церкву з Російською. Ця деструктивна позиція вносить лише розбрат і шкодить консолідації суспільства у важкий воєнний час, коли всі громадяни навпаки, мали би об’єднатися у протистоянні ворогу.
З юридичної точки зору заборонити будь-яку всеукраїнську релігійну організацію місцеві органи влади не мають права. Приведемо відповідь Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) подібне рішення місцевої ради: «Діяльність Української Православної Церкви, як і будь-якої іншої релігійної організації, відповідно до Закону може бути припинена на підставі добровільного рішення її членів (засновників) або за рішенням суду в разі порушення нею вимог законодавства. При цьому перелік підстав, за яких діяльність УПЦ може бути примусово припинена за рішенням суду, є вичерпним, а наявність таких підстав потребує доведення у судовому порядку, зокрема в межах кримінального провадження. З огляду на це, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не мають права примусово припиняти діяльність Української Православної Церкви».
Ті рішення, які прийняли депутати Львівської облради, є загрозою самим підвалинам існування України, так як підривають засади демократії і є антидержавними. Подібну ситуацію, коли місцеві органи влади перебирають на себе не належні їм загальноукраїнські та судові повноваження, ми вже бачили на Донбасі і зараз маємо наслідки, до яких це самоуправство привело – це сепаратизм і розвал державних інституцій.
В той час, коли всі церковні лідери закликають до єднання і шукають консолідації суспільства, депутати Львівської обласної ради створюють передумови для розділення Українського народу за релігійною ознакою і своїми діями шкодять міжконфесійному порозумінню в країні. Вони напряму втручаються в справи Церкви, що є прямим порушенням норм міжнародного права, Конституції України, Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», що неприпустимо.
Ще раз наголошуємо, що чинне законодавство України і навіть воєнний стан не надає права органам місцевого самоврядування забороняти діяльність релігійних організацій. Прийняті депутатами Львівської облради рішення від 14.06 та 29.11 2022 року є злочинними, нікчемними та завідомо незаконними. Вони є причиною внутрішнього ослаблення нашої держави в умовах війни.
Закликаємо органи державної влади та органи місцевого самоврядування діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.